Zorunlu Trafik Sigortası

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Trafik Sigortası) :

Zorunlu Trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve herhangi bir kazada diğer araç veya üçüncü şahıslara karşı verebileceğiniz bedeni ve maddi zararları / hasarları güvence altına alan ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na (bkz. http://www.hukuki.net/forum/tags/index.php?tag=/2918/ ) tabi olan zorunlu bir sigorta ürünüdür.

Zorunlu mali mesuliyet trafik sigortasını yaptırmayanların araçları bağlanır ve trafik şubelerinin otoparklarına alınır. Yani bir ceza ödeyerek yola devam etmek mümkün değildir. Araç anında trafikten men edilir.

Bağlanan (trafikten men edilen) aracı geri almak için önce trafik sigortasının yapılması ve sonra aracın bulunduğu otoparka giderek görevli memurlara sigortanın yaptırıldığının belgelenmesi gerekmektedir. Bundan sonra da araç trafik sigortasız olarak trafiğe çıktığı için para cezası ödenir. Ayrıca aracın otoparkta kaldığı hergün için de otoparka ücret ödenmesi gerekmektedir.

Trafik poliçesinin primleri ve limitleri ile uygulama esasları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenip Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girer. Zorunlu mali mesuliyet Trafik poliçesi, tüm sigorta şirketleri tarafından hiç bir fark olmaksızın aynı genel şartlar çerçevesinde ve aynı primler ile satılmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)