Sigorta firmaları nereye şikayet edilir?

Sigorta firmaları nereye şikayet edilir?

Sigorta şirketleri ile sigortalılar arasında çıkan ihtilafların çözümünde 2 yol mevcuttur.

Bunlardan birincisi sigorta firmasına karşı hasarı ödememesi nedeniyle tazminat davası açmak üzere avukat tutup, mahkemeye başvurmaktır. Ancak bu yol ucuz bir yol değildir. Çünkü avukatlık ücretleri ve yargılama masrafları yüksek fiyatları nedeniyle son çare olarak düşünülmelidir.

İkincisi ve daha kolay bir yol olan Sigorta tahkim komisyonu nezdinde şikayet etmektir. Sigorta Tahkim kurulu uyuşmazlığı inceleyerek sigortacı ve sigortalı arasında hakem görevi gören bir merciidir.

Diğer bir anlatımla, sigorta firmasıyla herhangi bir sebeple dolayı anlaşmazlığa düşerseniz, adliye yerine Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapabilirsiniz.

Az da olsa dolandırıcı sigorta şirketleri de olabileceğine göre, yani hasarı ödememek için hukuka uymayan gerekçeler uyduran firmalar da olabileceğine göre  Sigorta Tahkim Komisyonu’na gelen tüketici şikayetleri için komisyon, bir hakem atar. Atanan sigorta hakemi ise görevlendirildiği tarihten itibaren en geç 4 ay içerisinde şikayet ile ilgili kararı vermek zorundadır. Hakemin verdiği karar, her iki taraf içinde kesindir yani tarafları bağlayıcıdır.

Komisyona başvuru şartları ise şunlardır:

İhtilafa Konu Parasal Miktar (TL) Müracaat Ücreti (TL)
0 –  5.000 arası 100
5.001 – 10.000 arası 250
10.001 – 20.000 350
20001 TL ve fazlası için 350 TL’dan AZ olmamak üzere %1,5’u

 

Şayet haksız olduğunu düşündüğünüz sigorta firmaları varsa bunlarla oluşan sorun ve şikayetler için şu linkten bilgi alabilir, şikayet müracaat formunu kurallarına uygun olarak doldurarak gönderebilirsiniz.

Dikkat: Şikayetler ıslak imzalı olmak zorunda olduğundan, faks kabul edilmemektedir. Form doldurulup, imzalanıp, kimlik örneği de eklenerek internet üzerinden gönderilebileceği gibi posta yoluyla da gönderilebilir. (Posta yoluyla gönderimlerde iadeli taahhütlü postayla göndermeniz süre aşımı nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir konudur)

Etiketler: , , , , , , , ,

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Ben hukuk koruması sigortası şirketi turkishexpress hakkında şikayette bulunmak istiyorum. Vakıfbank ve güneş sigortanın adının kullanarak kredi kartlarından paraları çekiyorlar ama sigorta poliçesini göndermiyorlar. Dolandırıldım mı acaba?

Bir şirket tarafından tarafıma sahte fotokopi hayat sigortası poliçe düzenlendi. Bu konuda ne yapabilirim. Önerilerinizi bekliyorum. Slm.ve saygılar…

Axa sigoratada kaskolu olan aracım kaza yaptı. Ertesi gün hasar dosyası açıldı65 (Altmışbeş) gün sonra sigorta şirketi dosyada eksik belge olduğunu yazılı olarak bildirdi. Bir hasar dosyasının sonuçlandırılma süresi yok mudur? Bu aymazlığa kim dur diyecek? Oluşan mağduriyet nasıl karşılanacak? Bu husustaki başvuru mercii neresidir?

Turkcell yeni telefonlara sigorta yapıyor yüksek ücretle i Sigorta şirketi karşınıza CHUPP EURPEAN GROUP LİMİTETADINDA BİR FİRMA ÇIKIYOR HASAR GÖRMÜŞ TELEFONUNUZA ÇEŞİTLİ BAHANELERLE ÖDEMEDEN KAÇINIYORLAR. Bütün aramalara ,yazışmalara cevap vermiyorlar Türkcell bu sigorta şirketi ile beraber bizleri aldatıyor . Poliçe yok sigorta ödeniyor sigorta yok . Netice aramalara cevap yok ….

RAY SİGORTA VE MEMURSEN-GÜVENAL ANLAŞMASI TAM BİR FİYASKO…
Aracımla eşim kaza yaptı,10.12.2018 tarihinde,mersin audi servisine aynı gün niğdeden çekici ile götürüp teslim ettim. Audi a3 sedan 1.6 sedan sanruflu deri koltuklu dizel full bir araç, rauhsatta a3 limusine şeklinde geçiyor, kasko değeri 138.000 civarı, sağ kapı serviste değişti,tamponlar değişti, kaza olmadan once 1 hafta önce aracım ilana çıltı tüm detayları yazdım en son pazarlıkta 123.000.00 tl verdiler galerici aradaydı, eşim istemedi,vazgeçtik.AMA KOMEDİ GİBİ MEMURSEN-GÜVENAL SORUMLUSU SELİM BEY 95.000 TL TEKLİF OLDUĞUNU SÖYLEDİ,BENDE 120.000 TL ALTI OLMAZ DEDİM 1 GÜN ÖNCE AMA BEN ARADIM VE ENSON 97.000 TL BAHŞETTİLER.Bu süreçte sigortamın ve aracıların azizliğine uğradım, akademik editörü olduğum haber sitemde bülten gen trde detayları yazacağım.1 ay geçti ne eksper, ne ray sigorta 1 defa aramadı, kısmen acenteden selim bey ilgilendi,onuda ben aradım, ikame araç istedim onay çıktı iptal oldu, ogünden bugüne araç kiralıyorum,avukatımla görüştüm her halukarda sistemdeki kasko bedeli için yakın emsal kazanılmış dava olduğunu söyledi,selim bey ilgili bir insan ama sonuç sıfıra sıfır.BU KADAR LAKAYITSIZ İNSANI DİKKATE ALMAYAN ARAMAYAN, MAĞDUR EDEN 1 SİSTEM OLAMAZ.ARACIN HASARLI HALİ ÖNEMLİ MEBLAĞ EDER, TAMİRAT 50-60.000 CİVARI YAPIN TESLİM EDİN AMA HER HALUKARDA HUKUKTA HESAPLAŞACAĞIZ, BU ANLAMSIZ YAKLAŞIM VE MAĞDURİYETLERİMİ SONUNA KADAR TEKRAR TEKRARA GÜNDEME TAŞIYACAĞIM.SÜLEYMAN TUZCU-NİĞDE GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKAN VEKİLİ,BÜLTEN GEN TR EDİTÖRÜ, AKADEMİSYEN-YAZAR.0538 981 99 42

23BG.opel mokka Aracıma Toyota çarptı kaza raporu düzenleik. aracımın stop lambası kırıldı. Toyota ön sağ çamurluk dağıldı.vuran araç sigortası Quick sigorta 15 gün raporu quick sigortadan bekledim. Aracıma vurulan benim. Her gün arattılar sonunda bu imkansız denip ret edildi. Kalitesiz bir sigorta kesinlikle kimse yaptırmasın. Exper ret cevabı verip dosyayı kapamış benim masraf sadece 500 tl yi geçmez. Elazığ exper Fevzi Kurt ret vermiş vuran vurulan belli fotograflar var bunlar sigortadan paramı alıyor. magdurum ne yapabilirim..

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)