Sağlık Sigortası nasıl olmalı?

Özel Sağlık sigortası, sizin ve dilerseniz tüm ailenizin bir yıl boyunca karşılaşabileceği hastalık durumunda acil yardım, doktor, ilaç ve buna bağlı tedavi giderlerinizi bütçenizi zorlamadan karşılayabilmenizi sağlar. Özel sağlık sigortası sizi sağlık sorunlarınızla ilgili masraf yükünden kurtaran değerli bir güvencedir. Herhangi bir hastalık halinde sigorta şirketi poliçe kapsamına ve türüne göre sağlık giderlerinizin tamamını veya büyük bir kısmını karşılar.
Bugün için bir çok özel sigorta şirketi bireysel veya kurumsal (gurup / toplu ) sağlık sigortası paketleri ile hizmet vermektedir.

Sağlık sigortalarında, yatarak tedavi teminatı ve ayakta tedavi teminatı olmak üzere iki ayrı ana sağlık sigortası teminatı vardır.

Yatarak tedavi teminatı; hem hastanede yatılı tedaviyi gerektiren ameliyat ve anjiyografi gibi harcamaları hem de alçı, kemoterapi ve radyoterapi gibi hastanede yatmayı gerektirmeyen tedavi harcamalarını karşılar.

Ayakta tedavi teminatı ise; doktor, ilaç, röntgen ve tahlil gibi hastanede yatmayı gerektirmeyen ayakta yapılan harcamaları karşılar. Öncelikle bunları dikkate alarak sağlık sigortası kapsamını çok iyi belirlemelisiniz.

Kaliteli ve güvenilir bir sağlık sigortasına uygun primle sahip olmak için çeştili sigorta şirketlerinin sağlık sigortalarını fiyat ucuzluk cazibesi ve içerik yönünden karşılaştırmak ve sağlık sigortası poliçesi teminatları konusunda yeterli bir bilgiye sahip olmak gerekir. 
Bunun için sağlık sigortası fiyatlarını öğrenmek tek başına yeterli değildir.

Sağlık sigortalarında teminatlar kadar anlaşmalı hastanelerin rolü de çok önemlidir. Sağlık sigortasına sahip bir kişinin anlaşmalı bir hastaneye gitmesi halinde yatarak tedavi masraflarının % 100’ü karşılanır. Yine aynı kişi anlaşmasız bir hastaneye giderse bu masrafları kendi karşılar ve daha sonra sigorta şirketinden tahsil eder. Ayakta tedavilerde ise, anlaşmalı hastanelerde police kapsamına göre harcamanın berlirli bir yüzdesi olan katılım payı sigortalı tarafından ödenir, geriye kalan miktarı sigorta şirketi öder. Satılan poliçeye gore değişmekle birlikte sigortalı tarafından ödenen miktar genellikle toplam harcamanın % 20’sidir. Tüm ödemeler poliçede belirtilen teminat limitleri ile sınırlıdır.
Diğer bir ifade ile ani bir durum karşısında yanınızda para olmadığı hallerde anlaşmalı kurumlar size büyük kolaylık ve rahatlık sağlar.
Masrafları çok yüksek olan yatarak tedavilerde sadece Yatarak Tedavi Teminatı alarak daha düşük ve ucuz bir primle sağlık güvencesi satın alabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , ,

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)