Ferdi hukuksal koruma sigortası

Türkiye Sigortalar Birliği tarafından 2007 yılında genel şartları oluşturulan, ancak bugüne kadar ülkemizde uygulanmayan hukuksal koruma sigortası artık hayata geçmiş bulunmakta.

Hukuk sigortası ile avukatı olsun olmasın kişiler sigorta poliçesindeki şartlar dahilinde ileride başlarına gelebilecek bir olaya ilişkin adli mercilere başvurmak zorunda kaldıklarında, sigorta kişinin avukatlık ücretlerini ödeyecek.

Avukatı olmayanlar ise davanın görüleceği il barosundan avukat seçecektir.

Avukatlar işi kabul ettiğini sigortaya bildirecek ve bundan sonra davayı avukat takip edecek ve avukatlık ücretini sigorta şirketinden alacaktır.

Hukuki koruma sigortası ile hem vatandaşın avukatlık ücreti ödeyememesi nedeniyle haklarını yeterince kullanamaması, kendi başına yürüttüğü davalarda elde edilen düşük başarı yüzdesi, her şey bir kenara avukatsız bir davacı veya davalının mahkemede hakime derdini anlatmakta zorlanması nedeniyle yavaşlayan yargı sistemi, avukatların da çoğu kişinin kendi davalarını açmaları nedeniyle avukat başına düşen gelirin düşüklüğü dezavantajları ferdi hukuk sigortası sayesinde ortadan kalkacaktır.

Böylelikle hem vatandaş hakkını rahatça arayabilecek, hem de iş konusunda avukatlar çok daha fazla iş ve müvekkil imkanına sahip  olacaklardır.

Daha fazla bilgi için https://sigorta.hukuki.netHukuki NET sitelerini incelemenizi tavsiye ederiz.

 

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Hukuki sigorta yaptığını söyleyen ve herkesi mağdur eden Turkish express sigorta kafasına göre zorla sigorta yapıyor sonra da iptal etmiyor. Nereye şikayet edebiliriz? Devlet bu şirkete nasıl izin vermiş, Vakıfbank güneş sigorta bunlara nasıl izin veriyor anlamadım. http://www.sikayetvar.com sitesine de yazdım ama ilgilenen bir Allah’ın kulu yok ! Bilen varsa cevaplasın sorumu!

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)