Sigorta firmaları nereye şikayet edilir?

Sigorta firmaları nereye şikayet edilir?

Sigorta şirketleri ile sigortalılar arasında çıkan ihtilafların çözümünde 2 yol mevcuttur.

Bunlardan birincisi sigorta firmasına karşı hasarı ödememesi nedeniyle tazminat davası açmak üzere avukat tutup, mahkemeye başvurmaktır. Ancak bu yol ucuz bir yol değildir. Çünkü avukatlık ücretleri ve yargılama masrafları yüksek fiyatları nedeniyle son çare olarak düşünülmelidir.

İkincisi ve daha kolay bir yol olan Sigorta tahkim komisyonu nezdinde şikayet etmektir. Sigorta Tahkim kurulu uyuşmazlığı inceleyerek sigortacı ve sigortalı arasında hakem görevi gören bir merciidir.

Diğer bir anlatımla, sigorta firmasıyla herhangi bir sebeple dolayı anlaşmazlığa düşerseniz, adliye yerine Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapabilirsiniz.

Az da olsa dolandırıcı sigorta şirketleri de olabileceğine göre, yani hasarı ödememek için hukuka uymayan gerekçeler uyduran firmalar da olabileceğine göre  Sigorta Tahkim Komisyonu’na gelen tüketici şikayetleri için komisyon, bir hakem atar. Atanan sigorta hakemi ise görevlendirildiği tarihten itibaren en geç 4 ay içerisinde şikayet ile ilgili kararı vermek zorundadır. Hakemin verdiği karar, her iki taraf içinde kesindir yani tarafları bağlayıcıdır.

Komisyona başvuru şartları ise şunlardır:

İhtilafa Konu Parasal Miktar (TL) Müracaat Ücreti (TL)
0 –  5.000 arası 100
5.001 – 10.000 arası 250
10.001 – 20.000 350
20001 TL ve fazlası için 350 TL’dan AZ olmamak üzere %1,5’u

 

Şayet haksız olduğunu düşündüğünüz sigorta firmaları varsa bunlarla oluşan sorun ve şikayetler için şu linkten bilgi alabilir, şikayet müracaat formunu kurallarına uygun olarak doldurarak gönderebilirsiniz.

Dikkat: Şikayetler ıslak imzalı olmak zorunda olduğundan, faks kabul edilmemektedir. Form doldurulup, imzalanıp, kimlik örneği de eklenerek internet üzerinden gönderilebileceği gibi posta yoluyla da gönderilebilir. (Posta yoluyla gönderimlerde iadeli taahhütlü postayla göndermeniz süre aşımı nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir konudur)

Etiketler: , , , , , , , ,

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Ben hukuk koruması sigortası şirketi turkishexpress hakkında şikayette bulunmak istiyorum. Vakıfbank ve güneş sigortanın adının kullanarak kredi kartlarından paraları çekiyorlar ama sigorta poliçesini göndermiyorlar. Dolandırıldım mı acaba?

Bir şirket tarafından tarafıma sahte fotokopi hayat sigortası poliçe düzenlendi. Bu konuda ne yapabilirim. Önerilerinizi bekliyorum. Slm.ve saygılar…

Axa sigoratada kaskolu olan aracım kaza yaptı. Ertesi gün hasar dosyası açıldı65 (Altmışbeş) gün sonra sigorta şirketi dosyada eksik belge olduğunu yazılı olarak bildirdi. Bir hasar dosyasının sonuçlandırılma süresi yok mudur? Bu aymazlığa kim dur diyecek? Oluşan mağduriyet nasıl karşılanacak? Bu husustaki başvuru mercii neresidir?

Turkcell yeni telefonlara sigorta yapıyor yüksek ücretle i Sigorta şirketi karşınıza CHUPP EURPEAN GROUP LİMİTETADINDA BİR FİRMA ÇIKIYOR HASAR GÖRMÜŞ TELEFONUNUZA ÇEŞİTLİ BAHANELERLE ÖDEMEDEN KAÇINIYORLAR. Bütün aramalara ,yazışmalara cevap vermiyorlar Türkcell bu sigorta şirketi ile beraber bizleri aldatıyor . Poliçe yok sigorta ödeniyor sigorta yok . Netice aramalara cevap yok ….

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)